Meta, Avrupa’daki Düzenlemelerden Şikâyetçi: “Yapay Zekâ Botumuzu Mahvediyorlar”

Geçtiğimiz günlerde İrlanda Veri Koruma Komisyonu DPC, Meta’dan Facebook ve Instagram profillerine kamuya açık olarak gönderilen içerikler üzerinde büyük dil modellerini eğitme işlemini ertelemesi talebinde bulunmuştu. Konuyla ilgili bir blog gönderisi yayımlayan Meta, “özellikle Mart ayından bu yana düzenleyici geri bildirimleri dahil ettikleri ve Avrupa Veri Koruma Otoriteleri bilgilendirildiği için” bu talep karşısında “hayal kırıklığına uğradıklarını” ifade etti. 

Meta’nın son zamanlarda Avrupa’daki kullanıcılarını veri toplayacağı konusunda bilgilendirmeye başladığı ve Avrupa Gizlilik Yasaları gereği kullanıcılara bir vazgeçme seçeneği sunduğu da belirtiliyor. Meta, blog yazısında DPC ile iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğini belirtse de rakiplerinin Avrupa’dan gelen verileri hâlihazırda kullandığını ve izin verilmemesi durumunda kendi araçlarının daha zayıf olacağını belirtti. 

“Yerel verilere ihtiyacımız var”

Blog yazısında Meta, “Basitçe söylemek gerekirse, yerel bilgileri dahil etmeden insanlara ikinci sınıf bir deneyim sunabiliriz. Bu, şu anda Meta AI’yi Avrupa’da başlatamayacağımız anlamına geliyor.” ifadelerini kullanıyor. Bu yüzden firma çalışmalarını duraklatırken Avrupalı düzenleyiciler ise bu karardan memnun oldu. 

DPC’nin talebi, Meta’ya karşı 11 farklı şikâyet başvurusunda bulunan NYOB adlı grubun aktivitelerinden sonra geldi. NYOB Kurucusu Max Schrems, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Meta, temelde herhangi bir kaynaktan herhangi bir amaç için herhangi bir yetkiyi kullanabileceğini ve bunu, dünyadaki herhangi birine yapay zekâ teknolojisi aracılığıyla sunduğu sürece erişilebilir hâle getirebileceğini söylüyor. Bu da açıkça GDPR uyumluluğunun tam tersi.” ifadesini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x